Mild Steel Eaton Vickers Hydraulic Pump Repair Service
₹0.00Price
| Service Location | Pan India |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Power | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Pressure | 5 Bar |
| Model Name/Number | 222AK00008A |
| Motor Speed | 2700 RPM |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Torque | 1106lb |
| Identification | Mark Eaton Product Number and Full Model Code On Label |
| Controller Type | Pressure Flow Compensator with .4375-20 SAE O-Ring Load Sense Port Left Side |
| Max.Pressure | 283 Bar |
We are engaged in offering Mild Steel Eaton Vickers Hydraulic Pump Repair Service to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.

