Rexroth Pv7 Vane Pumps
₹45,565.00Price
| Pump Design | Single Vane |
| Discharge | 5LPH |
| Displacement | 16 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Applications | Automatic Transmission |
| Flow Rate | 80 LPM |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 40 Hz |
| Voltage | 200 V |
| Material | MS |
| Max. Speed | 1700 rpm |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.

